Bu başlık altında hafta sonuna doğru Türkiye’yi etkilemeye başlayacak olan sistemin etkisi, bu blogunda kuruluş amacına uygun olarak yalnızca balon ölçüm sonuçları, skew-t log (p) diyagram verileri ve ilgili diğer yukarı atmosfer verileri çerçevesinde incelenecektir. Bu konu çerçevesinin haricindeki diğer tüm tartışmaları, Dr. Ozan Mert Göktürk‘ün Hava Delisinin Not Defteri blogunda takip edebilirsiniz.

Bu başlığı güncel veriler üzerinden blogun pilot ili Ankara‘ya yönelik değerlendirme yapmak için açtım, Ankara’yı bu konuda pilot merkez olarak ele aldım, ancak  yorum sekmesini kullanarak sorularını soran havadelileri için diğer merkezlerdeki hava durumunu da yukarıda sözü geçen konu çerçevesi kapsamında, bu başlık altında inceleyebiliriz Mehmet Can Tanyeri

——————————————————————————————-
Ön Not: Direkt yazıyı okumadan önce, blogda bulunan “Kalınlık(Thickness)” ve “Yağış Tiplerinin Yorumlanması” ile ilgili makeleleri, bu başlıktaki değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için okumanızı öneriyorum.
——————————————————————————————-
EN SON YENİ DEĞERLENDİRME – NOWCASTING – 25.12.2012 – ŞİMDİ GÖRÜ – Saat 00:45 – NOWCASTING – GECE İÇİN

Ankara’nın üzerinde bir ULL (Upper Level Low) olduğu, ECMWF’nin 18Z analizinde belli oluyor.
PVA500 ve Equiv. Thickness Sonucu

500 mb Height ve Sıcaklık
Son Radar Görüntüsü

Uydu ve model verilerine göre, ağır hareket eden bir ULL alanı ile karşı karşıyayız. Bu nedenle Ankara genelinde gece ULL alanının etkisiyle 1-4 cm civarında kar örtüsü oluşabilecektir.
Ayrıca buzlanmaya karşı tedbirli olunmasında fayda var.
——————————————————————————————-
ESKİ BÖLÜM – NOWCASTING – 24.12.2012 – ŞİMDİ GÖRÜ – Saat 16:30 – NOWCASTING – AKŞAM İÇİN
Ankara’da dün gece yüksek kesimlerde, sabah saatlerinde ise alçak semtlerde yağış kara dönüştü. Bu nedenle alçaklarda kayda değer bir kar örtüsü yok. Son duruma göre kar kalınlıkları Bilkent’te 3 cm, Esenboğa Havaalanı’nda 2 cm


Aşağıdaki skew-t log (p) ürünlerinin hepsinde de, sıfır seviyesi ve ıslak hazne sıcaklığı Ankara’nın bütün rakım değerlerinde kar yağışı için uygun durumda, akşam saatlerinden itibaren alçak semtlerde de sıcaklığın sıfıra yaklaşması yağdığında, karın birikmesini kolaylaştırabilecek koşullarda… Aşağıdaki bütün veriler ışığında bu akşam(24.12.2011) Ankara’nın  kuzeyinde hafif, güneyinde orta şiddette kar yağışına uygun koşullar var.  PW değeri düşük, bu nedenle şiddetli olmaz. Güneydeki alçak semtlerde  (ince bir) kar örtüsü oluşabilir. Ayrıca sıfırın altına inen sıcaklık değeri ile birlikte buzlanmaya karşı dikkatli olunmasında fayda var.

24.12.2011 18Z

24.12.2011 21Z

——————————————————————————————-
——————————————————————————————-

ESKİ BÖLÜM – 23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİ – ESKİ BÖLÜM – 23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİ
——————————————————————————————-
——————————————————————————————-

23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİNİN ÖZETİ:
Ankara’nın alçak semtlerinde, (891 metre rakımlı Ankara Devlet Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün bulunduğu yer de dahil) bu gece yağışın kar şeklinde olmasını beklenmiyorum. Bilkent, Oran gibi yüksek yerlerde gece yağışın karlı yağmur ve yer yer kar şeklini alma ihtimali var, fakat +’lı değerlerde yağması karın yerde birikmesini sıkıntıya sokabilir. Alçak ilçelerde yağışın kara dönmesi yarın sabahı bulur ve alçaklarda ciddi anlamda örtü beklemiyorum.

Gelelim başkent Ankara’mızda, genel olarak bazı çevrelerde karın cuma akşamı (23.12.2011) başlayacağı konusunda bir algı oluşmuş. Devlet Meteoroloji İşleri de kar yağışının cuma akşamı başlayacağı yönünde tahminini açıklamış. Fakat, ben buna katılamıyorum, dayanağımı aşağıda açıklayacağım.

Gerçekten de kar cuma gecesi başlar mı, başlamaz mı ? Bunu aşağıda bazı veriler kullanarak bunu inceledim

24 Aralık 2011 00Z çıktısı

Skew-t Log (P) diyagramına göre, 891 metre için (Ankara Bölge İstasyonun rakımı) ışba sıcaklığı bile 3.5-4 derece civarında, 1100 metrede 2-3 derece civarında sıfır seviyesi yaklaşık olarak 1660 metre – erime tabakası bir hayli kalın ve yüksek ışba sıcaklıkları ile buharlaşmadan kaynaklı ısı kaybı oldukça az, gerçek sıcaklık zaten Ankara’nın içinde 4 dereceye yakın!!!! Yağış var ama bu YAĞMUR gözüküyor.

Yüksek ışba sıcaklığının ıslak termometre sıfır seviyesine etkisi:

Thickness değerlerine göre de yağmur olması büyük ihtimal

Zaten Ankara’nın yakın çevresinde 00Z için soğuk cephe alametleri yok.

24.12.2011 03Z

Sıfır seviyesi 03Z çıktısında 1740 metre civarına alçalmış ama yerdeki nemlilik ile ışba sıcaklığı biraz daha yükselmiş. Beytepe gibi yükselerde yamaç sisi olma ihtimali var. Elmadağ kayak merkezinde kar güzel yağar ama şu profil Ankara’nın alçak semtleri için soğuk yağmurlu bir havaya daha uygun – şimdilik kısaca söyleyebileceğim şey – Ankaralı karseverler, özellikle alçak semtlerde yaşayanlar, cuma gecesini kar yağacak diye uykusuz geçirmesinler!

24 Aralık 2011 06Z

Yer seviyesindeki nemin azalması, çok doğal olarak ışba sıcaklığında bir düşüş trendini başlatmış. 891 metreli Bölge İstasyonun bulunduğu yerde yağışın kara dönmesi halen şüpheli bir olgu! Çünkü o rakımda 3-4 derece civarında sıcaklık var ve ışba sıcaklığı halen yüksek. Bilkent-Oran gibi yüksekler de kar görülebilir. Yalnız yukarıda ayrıca, atmosferin süt seviyelerinde yoğunlaşma depresyonunda genel olarak bir artma da var. Bu yağışın gücünü olumsuz etkileyecektir.

24 Aralık 12Z

Öğleden sonra alçak semtlerde de kar değerlerine uygun koşullar oluşuyor, fakat 06Z çıktısında bozulmaya başlayan yukarı seviyelerdeki yoğunlaşma depresyonu daha da kötü bir hâl alıyor. Yağış kesintiye uğrayabilir.
Yani alçak semtlerde de kar koşulları oluştuğunda, yağış etkisini kaybediyor kısacası…

Yarın(24 Aralık 2011) gün içinde yarın akşam için de bir değerlendirme yapacağım.

Kategoriler: Araştırma

0 yorum

Bir cevap yazın