İçeriğe geç

Medicane #Lanos

Tropikal Benzeri Siklon olan Lanos’un 17 Eylül 2020 sabahı NASA’nın MODIS TERRA uydusundan görünümü 

Medicane’ler, tropikal fırtına benzeri siklon olarak ifade edilen hibrit derin alçak basınç alanlarıdır.  Çünkü normal bir ekstra tropikal siklonlar gibi bulunduğumuz enlemlerde güçlü irtifa dinamikleri etkileşim içindedir. Oluşumlarında “her zaman” cut-off alçak basıç (damla) vardır.

Ancak aynen tropikal siklonlar gibi merkezlerinde cephe sistemi de mevcut değildir. Merkezini saran çeper üstünde çok yoğun konvektif aktivite ile ilişkilendirilen Medicane’ler zamanla sıcak çekirdek de geliştirirler. Pek çok gez göz de geliştiren bu melez oluşumlar aynen tropikal siklonlar gibi kuvvetli yağmurlara ve şiddetli rüzgarlara eden olurlar.

Son bir haftadır Sicilya ve Yunanistan arasında ve Libya’nın kuzeyinde üst seviye alçak basıncı kendini izole etmişti. Devamlı olarak aynı yerde duran yukarıdaki soğuk hava devamlı aynı bölgede ısrarcı biçimde gök gürültülü fırtınaların gelişmesini destekledi.

Üst katmanlarda artan rüzgar ve 26-27 derecelere varan deniz suyu sıcaklıkları konvektivitenin kuzeye doğru kaymasına, sistemin derinleşip kuvvetlenmesine ve sonunda merkezinin de ısınarak subtropikal depresyonun oluşmasına  sebep oldu. Rüzgar hızı uydu verilerinde ortalama rüzgar hızını 16 Eylül 2020’de 60 km saatin üzerine çıkarak siklonu, tropikal fırtına gücüne getirdi.

17 Eylül 2020 sabahı  Lanos adı verilen siklonun yapısı artık çok net belli oluyordu.

Ayrıca, sistemin tropikalleşme süreci de tamamlanmıştı. 500 mb’daki çekirdeğinin sıcaklığı 0 derecenin de üstünde çıktı.

Yine ARW modelinin 2 km ürününde, Medicane Lanos’un açık denizde rüzgar hızının açık 200 km/saate kadar çıkabildiği görülüyor. Lanos 1940’lardan bu yana 1. kategori kasırga seviyesine ulaşan en güçlü en Akdeniz siklonundan biri oldu.


Bir yanıt yazın