Merhaba;

Koordinatörlüğünü yapmakta olduğum Weatheronline‘da  Türkiye’ye ait  balon ölçüm sonuçlarının temp analizlerini siteye koyma kararı aldık. Daha evvel ağırlıklı olarak temp sonuçlarını Wyoming Üniversitesi‘den takip ediyorduk – oradaki arşiv de şahane hala burayı da öneriyorum. Ancak:

Balon ölçümü bazlı skew-t log (p) ürünlerinde standart olarak CAPE, lifted indeks veya CIN gibi ölçütler yer seviyesindeki koşullara göre hesaplanıyor. Bu bize yalın haliyle kararsızlık hakkınd net fikir sunmuyor.

Türkiye de bir süredir yüksek basıncın etkisi altında ve meteorolojik bir hareketlilik yok. Ben de en kararsız seviyeyi de  yeni radyosonda kaynakları araştırıyordum. (Bulamadım 😀 ) Sonra böyle bir şeyi biz yapalım o zaman diyerek hemen Weatheronline’daki arkadaşlarıma bu Skype’dan fikrimi açıkladım ve yapmaları için radyosonda veritabanı kaynağı sundum. Fikrimi olumlu buldular ve üstelik 1 saat bile geçmeden sitede uygulamaya alınmasının verdiği ilhamla, kendi fikrimle yapılan bu templeri duyurmak için bu başlığı açtım. 😀

Weatheronline‘da bugün(22 Mart 2012) öğleden sonra sunulmaya başlayacak olan temp sonuçlarında yer bazlı CAPE, Lifted Indeks, CIN dışında buna ilave olarak en kararsız hava parseline ait değerlere de yer verilecek.

Yukarıdaki örnek üründe “Most Unstable” olarak gösterilen bölüm en kararsız seviyedir.  Operasyonel açıdan en kararsız seviyenin pratikteki önemi yukarı seviye konveksiyonunu elevated convection bire bir görerek mezoölçekli fırtına tahminlerinde ya da bunların case incemesinde açıklanma yaparken bir adım önde olacağız.  Böylece herhangi bir program kullanmadan veya diyagramın üstünde manuel çizimler yapmadan en kararsız parselin analizini direkt görebileceğiz.

Yani diğer balon ölçüm kaynaklarından (Wyoming veya NOAA’dakinden)  Weatheronline’daki tempin format farkı bu…

İşte buradan bu yeni uygulamayı takip edebilirsiniz.

Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim: Şuradaki GFS modeline ait skew-t log (p) çıktıları yer şekillerini model tam olarak çözemediğinden  Ankara ürünü yer seviyesini 1079 metreden başlatarak diyagramı çiziyor, yani 891 metredeki Ankara Merkez’e göre değil ama tam Ankara/Bilkent’te göre… benzer şekilde model Konya’yı da 1243 metre almış… bu yüzden bu sayfayı kullanırken bunun da bilincinde olun, yani oradaki surface (yer) sıcaklığını bu merkezlere göre almayın.

Yeni temp sayfasının hayırlı olması dileği ile

Mehmet Can Tanyeri