Skew-T Diyagramı kullanmaya yeni başlayan arkadaşlar, sakın skew-t diyagramının yan tarafında salt olarak hesaplanan değerlere tek başına itibar etmeyin. Her zaman siz manuel olarak değerlendirmelerde bulunun.

Dün(02.05.2011) İstanbul genelinde, sıcaklıklar 20 derecenin üzerine çıktı. Fakat, Weatheronline’da Skew-t Diyagramı, teorik olarak yer seviyesinden atmosferin yukarı seviyelerine yükseltildiği varsayılan, bu yüzden teorik olan hava parselinin başlangıç noktasını, yani yüzey(surface) sıcaklığını gerçekte olmayan bir değerden başlatmış. (Gri kalın çizgi, teorik olarak yükseltilen hava parseli çizgisidir – tabloda Parsel Trajectory olarak geçiyor.) Bunun gerçek değerden başlamaması skew-t diyagramının yan tarafında gösterilen değerlerin baştan aşağı yanlış olması demek.

Aşağıda dün kaydettiğim, en yüksek sıcaklıklarını ve Weatheronline Skew-t Diyagramının yüzey sıcaklığına bakın.

Surface denilen kısım 16.4 derece! Ama gerçekte hava 20 derecenin üstünde !
Yukarı da kırmızı çizgi, GFS sıcaklık tahminidir, normal çevresel sıcaklıktır. Mavi çizgi de, çiğ noktasıdır. Doğru olarak yapılması gereken, kırmızı sıcaklık ile gri çizginin tam aynı noktadan başlatılması gerektiğidir! Bu teknik bir hatadır. Bu hatalar arada bir oluşabiliyor.

Böyle hatalar durumunda kullanmanızı genel olarak önerebileceğim skew-t kaynağına bu adresten ulaşabilirsiniz  http://rucsoundings.noaa.gov/ .
Google Earth kullanarak, İstanbul’un koordinatlarını bulun ve aşağıda sites bölümünde enlem ve boylamın aralarına virgül koyarak girin, sonra yukarıda GFS latest seçin ya da yan taraftan istediğiniz tarihi seçebilirseniz (ilk 2 gün için üçer saat, sonraki günler için altışar saat aralıklarla seçebilirsin.)

Yukarıdaki diğer modeller sadece Kuzey Amerika’nın veri tabanına sahip bizi ilgilendiren GFS olacak burada…

Açılan sayfa; Java destekli üzerinde değerlendirmeler yapabileceğiniz bir skew-t tablosu 🙂

Modeller standard script olarak her zaman 1000 mb seviyesinden, hesaplama yaparlar. İstanbul zaten 1000 mb seviyesinde, bu noktada sorun yok.

Fakat, İstanbul’a çok yakın bir bölgede 890 mb seviyesinde, bir noktadan bir yükselen bir hava parselinin durumunu görmek için, veya Erzurum’daysanız Erzurumun gerçek yükseklik basınç seviyesinden hesaplama yapmak gerekir. Mesela aynı tablodan İstanbul’un 890 mb seviyesinde bir yerinden parsel sıcaklık teorik eğrisini çizelim tek yapmanız gerek, mousu kırmızı sıcaklıklık çizgisi üzerinden gezdirerek 890 seviyesini bulmak ve tıklamak. Java destekli olduğu için size her noktada değerlendirme yapmanızı sağlıyor 🙂 .

Yan tarafta yeni değerler de oluştu, iCAPE, iLCL, iCIn diye, bunlar o noktadan yükseltilen bir hava parselinin değerleri…. (LCL şu demek, hatırlatmak için söylüyorum, yükseltilen/yükselen hava parselinin doygun hale geldiğini gösteren basınç seviyesi, CIN convective Inhibitation yani konvektif engelleme)

Bu JAVA destekli, skew-t’nin başka bir avatajı ise şu, istediğiniz noktayı yakınlaştırabilirsiniz. Mouse ile sola tıklı tutarak kare oluşturarak ve mousu bırakın, o alan büyütülmüş biçimde önünüze gelecek. Tekrar eski haline getirmek için, 1 defa 0.5 mb scale butonuna basmanız yeterli….ayrıca mouse gezdirerek skew-t diyagramındaki her noktanın değerini okuyabilir, lifted indeks hesaplaması yapabilirsiniz.

Tablonun altındali ” Load Soundings” bölümünden modelin geçerlilik zamanını değiştirebilirsiniz.

MEHMET CAN TANYERİ