Az evvel Bilkent Üniversitesi kütüphanesinden döndüm. Can sıkıntısından olacak elime 1979 basımı, Amerikan  Scott Air Base yazılı çok eski bir meteoroloji kitapçığı geçti, içine kısaca göz gezdirim. Kitapçıkta Modified Lifted Index (MLI) adlı farklı bir kararsızlık indeksi dikkatimi çekti. Google’da da aradım ama  bu yöntem ile birebir örtüşen bir metin bulamadım (ama o kitapçığın PDF dökümanını buldum). 1979 basımı bir kaynakta yer aldığına göre kim bilir meteoroloji biliminin belki de unutmaya terk ettiği bir yöntem olabilir.

Söz konusu bu indeks bildiğimiz klasik lifted indexten çok farklı, aslında bu adı da taşımaması lazım. Zira, klasik lifted indexte 500 mb sıcaklığı ile parsel sıcaklığının farkı alınarak çok basit bir işlem yapılıyor. Bu haliyle klasik lifted index yukarı seviyedeki soğuk havanın istikrarsız koşullarını gözardı ediyor.  MLI ise bu sorunu çözmek için uydurulmuş bir yöntemmiş.

MLI hesaplaması yapmak için, önce LCL seviyesini hesaplıyorsunuz, LCL’den sonra doygun adyabat çizgisini paralel takip ederek parsel sıcaklık profilini tamamlıyorsunuz, burada yukarıda çevresel sıcaklığın -20° olduğu seviyedeki parsel sıcaklık değerini (Tp), -20’den çıkartıyorsunuz.

MLI = -20 – (Tp)

Operasyonel değerlendirme sınırları:

0…-3    —> Hafif Kararsız
-3…-6  —> Kararsız
-6…-9  —> Çok Kararsız
<-9       —> Aşırı Kararsız

Uygulama limitleri:
-20 seviyesi 500 mb seviyesinin üstündeyse veya LCL seviyesinin altındaysa  bu indeks kullanılmaz. Yani tam bir bahar dönemi indeksi…

Deneyin bakalım havadelileri, ne kadar başarılı görelim…

MEHMET CAN TANYERİ

REFERANS:
AWS/TR-79/006 THE SKEW T, LOG P DIAGRAM