14 Temmuz 2012 açtığım bu başlığa yazının altında birçok kez yeni şeyler ekledim. Sonradan eklenen güncellemeleri tarihleriyle yan başlıklarla ayırdım.

Şu ana kadar İstanbul’a özel 110 RAOB örneği inceledim, bunlar üzerinde şimşek oluşumu üzerine araştırma yürütüyorum. Keşfettiğim sonuçlardan birisi birisi bilinenin aksine deniz etkisi yağışlarının oluşması için illa ki deniz ile 850 mb arasındaki sıcaklık arasında 13 derecelik baraj farkının gerek olmadığıydı. Bu bakımdan 17 Temmuz 2012’deki deniz etkisi yağışları bunun deneyi niteliğinde… Anlamadığınız şeyleri konu altında yorum sekmesini kullanarak sorabilirsiniz.
MEHMET CAN TANYERİ

14 Temmuz 2012 Tahminim– [ Günlük tarzı bir anlatım 🙂 ]

Bugünlerde Zekeriyaköy’deki kardeşimin evinde kalıyorum, Rumelifeneri de, Kilyos’da ayaklarım dibinde…. Burası direkt Karadenizin nemli havasının İstanbul’da ilk vurduğu yerlerden birisi diyebilirim. Bazan gece saatlerinde o kadar nem var ki arabalar buğlanıyor, yerler yaşarıyor. O kadar nem var ki gece uyurken bazen pijamalar bana, ben de yatağa yapışıyor kalıyorum. Rüzgar sayesinde pek bunaldığım söylenemez, bu yüzden dışarıyı evin içine yeğliyorum. Rüzgar hafifleyince kesinlikle kâbus gibi…

Haftaya salı günü İstanbul’da yağış olacağına dair bir takım rivayetler kulağıma geldi. Bazı çevreler [bkz. Havaturka 😀 ] 100 kg yağış beklemişler. Bence bu kadar büyük beklentilere kimse girmemeli bildiğiniz gibi dün de[13.07.2012] İstanbul’da yukarı seviye de soğuk hava vardı. RAOB analizinde 500 mb sıcaklığı -11.9 ve 2 metre yer sıcaklığı 34.6’ydı – tam 46.5 derecelik bir fark söz konusuydu. Dilovası, İpsala ve Tekirdağ’ın batısı dışında yukarıdaki büyük yoğunlaşma depresyonu yüzünden pek yağış oluşamadığını biliyorsunuz.

Salı günü beklenen sinoptik görünüm hemen hemen bütün modellerde de şöyle birşey:

Macaristan, Romanya’da üst seviyeler şahane soğuk, ama güney Türkiye’ye doğru baktığınızda bu yükseklik konturları son derece düz ve fazla bir büküm yapısı yok. Büküm yapısı olmadığı için dinamik konveksiyon unsurları oldukça kıt gözüküyor. Yukarıda V trof yapısı hiç yok olmadığı gibi salı günü sıcaklık da biraz azalacak, yani öyle iddia edildiği gibi yukarı ile aşağı arasında muhteşem bir sıcaklık farkı da yok.

Daha da önemlisi sıcaklık düşüyor ama İstanbul’da şu sıralar kıyafetimi yapış yapış eden nemli havası yukarıda aynı da değil – yukarı inanılmaz kuru ! Salı günü için yukarıdaki rüzgarların dağılımı İstanbul’un Karadeniz’in neminden fayda görmesi açısından pek de uygun değil. Rüzgar yer seviyesinde denizden esiyor, yukarda ise batıgüneybatı’dan…üstelik hava kararlı yapıda gibi…ama alçak bulutlarla hava özellikle Karadeniz tarafında kapanabilir. Ah şu 850 mb sıcaklığı 13’e falan düşse güzel bir deniz etkisi olabilir!

Şu yukarıdaki skew-t çıktısı bol bol stratokümülüs bulutları olacağına, havanın özellikle Karadeniz’e yakın yerlerde kapanabileceğineve yerel olarak sağanak hafif yağmur olabileceğine az buçuk ihtimal olanak sağlıyor ama şiddetli bir yağış yok, öyle sel su baskını hortum beklememek gerek…

15 Temmuz 2012 Tahmin Güncellemesi

Salı günü 850 mb sıcaklığı şimdilik en az 14-15 derece gözüküyor. Aslında biraz daha düşerse etkili deniz etkisi yağışı gelişebilecek! Şu haliyle 13 derece şartını yakalamıyor, eğer az birşey yağış bantı yarın oluşabilirse 13 derecelik baraj şartının gerekliliği bir kez daha geçersiz kılıncak ve araştırmamın doğru yolda olduğunu anlayacağım.

Alçak seviye de çok düşük yoğunlaşma depresyonu var bunun nedeni rüzgarın deniz üzerinden uygun hızda gelmesi yukarı seviyelerde zaten batıdan estiğini dün söylemiştim 850 mb sıcaklığı ile deniz suyu sıcaklığı arasındaki 12 derecelik fark salı günü İstanbul’da deniz etkisine bağlı bulutluluk yapmaya fazlasıyla yeterli… Ciddi bir yağış beklentisine girmek için de 850 sıcaklığının 14 derecenin de altına düşmesi gerekli…, yoksa şu haliyle özellikle İstanbul’un Karadeniz taraflarında sağanak hafif yağmur ihtimali var. Dün dediğim gibi halen şiddetli yağış ihtimali de öyle şimşek, dolu, gökgürültüsü de pek yok.

Hala tipik bir stratokümülüs havası 🙂

16 Temmuz 2012 Tahmin Güncellemesi

16.07.2012 akşamı soğuk cepheden Bulgaristan ve Edirne’nin kuzeyi ve Kırklareli dolayları etkilenecek ardından bu soğuk cephe güneye inerken gece zayıflayacak. İstanbul’da yarın ki (17.07.2012) bulutluluk ve olası sağanak hafif yağışlar ise cepheden ziyade aslında sea-enhanced olduğu da tartışmaya açık çünkü güneye inerken ortadan kaybolan cephe ile aynı yerde (yani cepheye bağlı soğuk adveksiyonun olduğu yerde) oluşmaya başlayacak…

Aşağıdaki ilk iki NMM model çıktısı 850 mb sıcaklık(siyah çizgiler) ve rüzgar hızı (renklendirilmiş), aşağıdaki ise rüzgar yön vektörü ve bağıl nem haritası:

Aşağıdaki her üç haritayı bölgenin topografik yapısını da gözönüne alarak beraber yorumlayınca, yarın deniz etkisine bağlı bulutluluğun en yoğun görüleceği yerler Avrupa yakasında Çatalca’nın kuzeyinde kalan Kurukayak, Karacaköy ve Yıldız dağlarının güney kolu (Istranca) üçgeni ve Anadolu yakasında Şile dolayları… bu alanlarda ayrıca sağanak hafif yağmur geçişleri de olabilir ama şiddetli yağış yok. (en fazla 7.5 mm) Çünkü mekanizma aşırı sığ düzeyde…  Şimşek, gökgürültüsü gibi bir beklentim de yok.

Fakat, haritada İstanbul’un Kartal, Kadıköy, Adalar, Mahmutbey, Silivri gibi Marmara kıyı şeridinde hava çoğunlukla stratokümülüs bulutları ile parçalı bulutlu olacak gibi….SONUÇ

Bence yaz için hiç de fena sayılmayacak bir deniz etkisi yağışı!
yazortasc4b1seaeffect

Bu da Zonguldak Radarı